Anasayfa » En İyi Anahtar Kelimeleri Kullanarak SEO Dostu Bir URL Nasıl Yazılır?

En İyi Anahtar Kelimeleri Kullanarak SEO Dostu Bir URL Nasıl Yazılır?

  • wtd
İyi yapılandırılmış bir SEO dostu URL kısa ve temiz görünür, daha iyi bir kullanıcı deneyimi sağlar, paylaşılması daha kolaydır ve arama motorları için optimize edilmiştir. Önemli bir sıralama faktörü olmasa da, URL yapısı bir sayfanın arama motoru sonuç sayfalarında (SERP’ler) daha yüksek görünmesine yardımcı olabilir ve arama yapanların karar verme sürecini etkileyebilir . SEO çabalarını desteklemek ve sayfaların sıralanmasına ve tıklama almasına yardımcı olmak için optimize edilmiş URL yapıları yazmak için bu ipuçlarını ve en iyi uygulamaları izleyin.

URL Yapısı Nedir?

Bir URL (Tekdüzen Kaynak Konum Belirleyicisi) bir web sayfası adresidir. URL yapısının bir kısmı, aşağıdaki gibi bir alan adı ve / veya alt alan adından oluşur:
  • https://www.alexa.com/
  • https://blog.alexa.com/
Bir URL’nin diğer kısmı, benzersiz bir sayfa veya gönderi belirten metinden oluşur. Bu bazen kalıcı bağlantı olarak adlandırılır . Örnekte bu metin kalın yazılmıştır.
  • https://blog.alexa.com/ oluştur-tamamla-seo-denetim-rapor-istemcileri /
Bir sayfanın URL’si görünür ve web tarayıcılarında kullanılır. Ancak, çoğu zaman sosyal medyada paylaşıldığında veya arama motoru sonuçları listesinde görüntülendiğinde fark edilir ve görünür.   Çoğu içerik yönetim sistemi yeni bir sayfa veya gönderi oluşturulduğunda otomatik olarak bir URL oluştursa da, metnin kalıcı bağlantı bölümünü arama motorları ve kullanıcılar için optimize etmek üzere düzenleyebilirsiniz. Bir URL’nin etki alanı ve alt etki alanı bölümü için en iyi SEO uygulamaları vardır, ancak bu gönderi, SEO için bir URL yapısının nasıl yazılacağını açıklamak için bağlantının ikinci yarısına bakacaktır.

SEO Dostu Bir URL için Anahtar Kelimeler Nasıl Bulunur?

Arama yapanlar ve arama motorları için optimize edilmiş SEO dostu bir URL yazmadan önce , sayfanın anahtar kelimesini belirlemeniz gerekir. Arama motorlarının sayfayı kategorize etmek ve tanımlamak için kullanacağı birincil terim olduğundan, SERP’lerde sıralanacağını umduğunuz her web sayfasının bir hedef anahtar kelimesi olmalıdır. Web siteniz için bir içerik sayfası oluştururken, aşağıdaki özelliklere sahip bir terim seçerek en iyi anahtar kelimeleri belirleyin :
  • Konunuz veya sektörünüzle yakından bağlantılı
  • Arama popülaritesi yüksek (Kullanıcılar terimi arıyor.)
  • Aramada rekabeti düşük (Web sitenizin terim için sıralama yapması mümkündür.)
Bu kritere uyan anahtar kelimeleri belirlemek için Alexa’nın Anahtar Kelime Zorluk Aracını kullanın . Konunuz veya sektörünüzle ilgili bir ifade girin. Raporu konunuzla ilgili, izleyiciler arasında popüler olan ve rekabet aralığınızda bulunan SEO anahtar kelimelerini belirlemek için kullanın . Hangi anahtar kelimelerin rekabet aralığınızda yer aldığını görmek için, sitenizin rekabet gücü puanını bir anahtar kelimenin rekabet puanıyla karşılaştırın. Bir rekabet gücü puanı atanan bir numaradır web arama rekabet etme kabiliyetini gösterir. Bir yarışma puanı atanan bir numaradır bir anahtar kelimeye o dönem için rütbesine ne kadar zor olduğunu gösterir. Her anahtar kelime için rekabet puanını da görebilirsiniz. Puanları karşılaştırarak, sitenizin sıralama yeteneklerine uyan düşük rekabetli anahtar kelimeleri niteleyebilirsiniz . Bir anahtar kelimenin rekabet puanı sitenizin rekabet puanından daha düşükse, terim için sıralama yapmak için rekabet edebilirsiniz. Ekran görüntüsünde, sitenin rekabet gücü puanı 70’dir, bu da rekabet puanı 70 veya daha düşük olan terimler için rekabet etme yeteneğine sahip olduğu anlamına gelir. Anahtar Kelime Zorluk Aracı, terimin yanına bir cıvata simgesi yerleştirerek bu anahtar kelimeleri vurgular. Bir anahtar kelimeyi SEO dostu bir URL’de kullanmak üzere daha fazla nitelendirmek için, terimin popülerlik puanını göz önünde bulundurun . Popülerlik puanı, arama teriminin kullanıcılar arasında ne kadar popüler olduğunu gösterir. Puan ne kadar yüksekse, o kadar çok kişi terimi arıyor. Anahtar kelime keşfinin bu aşamasında rekabet aralığınıza uyan anahtar kelimeler bulduğunuzda, yüksek popülerlik puanına sahip kelime öbekleri bularak terimleri daha da nitelendirin.    

6 Adımda SEO Dostu Bir URL Nasıl Oluşturulur

Bir sayfa için bir anahtar kelime seçip içeriği yazdıktan sonra, yayınlamadan önce optimize edilmiş bir kalıcı bağlantı oluşturmak için aşağıdaki SEO URL ipuçlarını kullanın. 1. URL’de anahtar kelimeyi kullanın . Tam anahtar kelimeyi URL’nin kalıcı bağlantı bölümüne ekleyin. Bu örnekte, “iş ve seyahat” anahtar kelimesinin nasıl dahil edildiğini görebilirsiniz. 2. Özel karakterler eklemeyin . Özel karakterler ve semboller URL’lerde sorun yaratabilir ve bağlantıların kopmasına neden olabilir, bu nedenle SEO dostu bir URL yazarken güvenli olmayan karakterler kullanmayın. Referans olması için, Perishable Press tarafından bu listedeki karakterleri kontrol edin . Örnekte, bu en iyi uygulamaya uyması için sayfa başlığında “&” nin nasıl kullanıldığını ancak URL’de nasıl kullanıldığını görebilirsiniz. 3. URL’yi sayfa başlığına bağlayın. Sayfanın başlığını ve URL yapısını olabildiğince yakından eşleştirin. Aynı olması gerekmese de, okuyucunun ikisinin bağlantılı olduğunu anlamasını istersiniz. Aşağıdaki örnekte, sayfa başlığı ve URL tam olarak eşleşmemektedir, ancak birbirleriyle yakından ilişkilidir, böylece kullanıcılar bağlantıyı görebilir. 4. Gereksiz kelimeleri kesin. Kısa bir SEO URL uzunluğu, uzun bir URL’den daha iyidir. Uzun URL’ler arama motorlarında sorun yaratmaz, ancak daha kısa URL’ler daha iyi göründüğü ve sosyal medyada paylaşılması daha kolay olduğu için kullanıcı deneyiminden uzaklaşırlar. Bu nedenle, URL uzunluğunuzu 100 karakterden az tutun ve anahtar kelimenin etrafındaki netlik için gerekli olmayan kelimeleri kesin. 5. Otomatik sayısal etiketlerden kaçının . Bazı içerik yönetim sistemleri, dağınık veya kafa karıştırıcı görünebilen sayısal ve garip etiketleme içeren URL’ler oluşturur. Mümkün olduğunda, bu etiketlerden kaçının ve yalnızca okuyucuların anlayıp tanıyacağı kelimeleri ve cümleleri kullanın. 6. İsterseniz durdurma sözcüklerini dışarıda bırakın . “Durdurma kelimeleri”, arama motorlarının genellikle filtrelediği veya yok saydığı yaygın kelimelerdir (“ve” “ama” “the,” vb. Gibi). Durdurma kelimeleri kısaltmak için URL’lerden kaldırılabilir. Veya gerektiğinde netlik sağlamak için içeride bırakılabilirler. Hangi yöntem daha temiz görünen bir URL’ye yol açıyorsa onu kullanın. Anahtar kelimelere dayalı iyi yapılandırılmış bir URL, sosyal medyada paylaşıldığında daha iyi görünür, arama motoru sonuç sayfalarında daha profesyonel görünür ve bir sayfanın sıralama yeteneklerini geliştirir. Bu nedenle, yeni bir sayfa veya gönderi oluşturduğunuzda her zaman bir CMS’nin ürettiği otomatik URL’lere güvenmeyin. Sayfanızın öne çıkmasına ve kullanıcılardan ve arama motorlarından daha fazla dikkat çekmesine yardımcı olacak özel bir SEO dostu URL oluşturmak için bu en iyi uygulamaları kullanın. Kaynak: Alexa

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir