Anasayfa » Yoast SEO eklentisinde geçiş kelimeleri: neden ve nasıl kullanılır?

Yoast SEO eklentisinde geçiş kelimeleri: neden ve nasıl kullanılır?

  • wtd
Yazınızda geçiş sözcükleri kullanmak, içeriğinizin okunabilirliğini artırmanıza yardımcı olabilir. Bu kelimeler metninizin akışına yardımcı olur ve okuyuculara kelime öbekleri ve paragraflar arasındaki ilişkiyi gösterir. Bu nedenle Yoast SEO’daki okunabilirlik kontrolü, geçiş kelimelerini kullanımınız hakkında geri bildirim sağlar. Ama tam olarak nedir? Neden bu kadar önemli? Ve onları nasıl kullanmalısınız?

Geçiş kelimeleri nelerdir?

Geçiş kelimeleri ‘ve’, ‘ama’, ‘çok’ ve ‘çünkü’ gibi kelimelerdir. Okuyucunuza ifadeler, cümleler ve hatta paragraflar arasındaki ilişkiyi gösterirler. Bunları kullandığınızda, okuyucularınızın düşüncelerinizin ve fikirlerinizin nasıl bağlantılı olduğunu anlamasını kolaylaştırırsınız. Dahası, okuyucunuzu gelecek olanlara hazırlarlar. Bir örnek ele alalım.
Domino’yu ittim. Sonuç olarak düştü.
‘Sonuç olarak’ ile bir cümleye başladığınızda, okuyucunuz hemen iki şeyi bilecektir:
  1. İlk cümlede olanlar bir şeye neden oldu;
  2. İkinci cümle, etkiyi tanımlayacak.
Burada ‘sonuç olarak’ ifadesini kullanarak, iki ayrı cümlenin tek bir sürecin parçası olduğunu göstermiş olursunuz. Okuyucunuz cümlenin geri kalanını bile okumadan neyin geldiğini tahmin edebilir. Bir bakıma, geçiş kelimeleri metninizi bir arada tutan yapıştırıcıdır. Onlar olmadan, metniniz bir cümlelerin toplamıdır. Onlarla birlikte, tek tek parçalar bir araya gelerek tek bir bütün oluşturur. Geçiş kelimelerinin her zaman bir cümlenin başına yerleştirilmesi gerekmez. Aşağıdaki örnekleri düşünün.
O çok iyi bir adam. Mesela dün bizi yemeğe çıkardı.
Bu örnekte, ‘örneğin’ cümlenin sonuna yerleştirilmiştir. Bununla birlikte, yine de okuyucuya iki cümlenin nasıl ilişkili olduğuna dair bilgi sağlar.
Onun arkadaşlığından zevk alıyorum çünkü her zaman ilginç hikayeler anlatıyor.
Bu örnekte, ‘çünkü’ iki cümleyi değil, iki cümleyi bağlamaktadır. Geçiş kelimeleri, kısa ifadelerden tüm paragraflara kadar her şeyi birbirine bağlayabilir .

Bir örnekle geçiş kelimelerini keşfetmek

Daha somut bir örnek verelim . B elow, Metin A’ya bakınız ve Metin B. Metin A hiçbir geçiş kelimeler içeriyor. Ey n yüzey, Metin B okumayı kolaylaştırmak için tam aynı, sadece biz ekledik geçiş kelime.
Metin A Becerileri öğrenmek için pratik yapmanın neden önemli olduğunun birkaç nedenini tartışacağım. Bir beceride gerçekten ustalaşmanın tek yolu, gerçek dünyada yapmanız gerekeni yapmaktır. Bence pratik yapmak, gerekli saatleri ayırmanın eğlenceli bir yolu olabilir. Aynı fikirde olmayacak bazı insanlar var. İnsanların duyduklarının veya okuduklarının yalnızca% 10-20’sini hatırlama eğiliminde oldukları söyleniyor. Teoriyi pratiğe döktüğünüzde bu sayı% 90’a kadar çıkıyor. Açıklamayı pratikle takip etmek, bir beceride ustalaşmanın anahtarıdır. Metin B Bu paragrafta , pratik yapma becerilerinde ustalaşmak için neden önemli olduğuna dair birkaç nedeni tartışacağım. İlk olarak , bir beceriyi gerçekten öğrenmenin tek yolu, gerçek dünyada yapmanız gerekeni yapmaktır. İkinci olarak , gerekli saatleri ayırmanın eğlenceli bir yolu olabileceğini düşünüyorum. Vardır ancak katılmıyorum olacak bazı insanlar. Üçüncüsü ve en önemlisi , insanların okuduklarının veya duyduklarının yalnızca% 10-20’sini hatırlama eğiliminde oldukları söyleniyor. Üstelik teoriyi pratiğe döktüğünüzde bu sayı% 90’a kadar çıkıyor. Sonuç olarak , pratikle açıklamayı takip etmek, bir beceride ustalaşmanın anahtarıdır.
Metin A korkunç bir paragraf değil. Ancak farklılıklar gün gibi belirgindir. Metin B, ifadeyi kesin bir sonuçla desteklemek için üç ayrı argüman olduğunu gösterme konusunda daha iyi bir iş çıkarır. Okuyucu, bir cümlenin hala önceki argümana mı yoksa yenisine mi ait olduğunu merak etmek zorunda kalmaz. Dahası, tek bir argümandaki cümleler arasındaki ilişkiyi bile gösterir. Bu nedenle, insanlar bu metni okumayı daha kolay bulacak ve sayfada daha uzun süre kalacaklar. Ve bu sadece kısa, uygun şekilde düzenlenmiş bir paragraf!

Geçiş kelimesi türleri

Geçiş kelimeleri, yapmak istediğiniz geçiş türüne bağlı olarak birkaç kategoriye ayrılabilir. Bir geçiş için genellikle birkaç kelime vardır. Bazen tamamen aynı anlama gelirler, bazen küçük farklılıklar olabilir. Ana dili İngilizce olan biri değilseniz veya genel olarak dille mücadele ediyorsanız, daha iyi seçimler yapabilmeniz için onların kullanımı üzerinde çalışmanız ve pratik yapmanız gerekecektir .
Geçiş Örnek kelime / kelime öbeği Örnek cümle
Sebep ve sonuç Bu nedenle, sonuç olarak, sonuç olarak Yorgunum. Bu nedenle ben yatacağım.
Açıklama Yani açıklığa kavuşturmak için Gitmene izin veriyoruz. Başka bir deyişle , kovuldunuz.
Kontrast Ancak öte yandan Meyveye düşkün değilim. Ancak muz severim.
Misal Örneğin, Akşamları rahatlamayı severim. Mesela televizyon izlemekten zevk alıyorum.
Vurgu Her şeyden önce, en önemlisi, kesinlikle Düzenli egzersiz yapmak için pek çok neden var. Her şeyden önce sizi sağlıklı tutar.
Numaralandırma Birincisi / ikinci olarak, daha ileri ve dahası, ek olarak Bugün bir yazı yazacağım. Ayrıca bazı video dersleri de kaydediyorum.
Zaman Bu arada, daha sonra, sonrasında Size geçiş kelimelerinin ne olduğunu söyleyerek başlayacağım. Ondan sonra , neden her zaman kullanmanız gerektiğini size söyleyeceğim.
Benzerlik Aynı şekilde, benzer şekilde, aynı damarda Misafirlerini eğlendirmek için gerçekten çok uğraştı. Benzer şekilde , tüm yüreğini ve ruhunu harika bir akşam yemeği pişirmeye koydu.
Özetle / sonuçlandır Sonuç olarak kısaca özetlemek gerekirse Sonuç olarak , geçiş kelimeleri SEO metin yazarlığının önemli bir yönüdür.
Tablo 1: Örnek cümleler içeren geçiş kelimeleri
Diğer dillerdeki geçiş kelimeleri için bu makaleye göz atın .

SEO için neden önemlidir?

Geçiş kelimeleri, bir metni okumayı ve anlamayı kolaylaştırır. Ve okunabilirlik SEO için çok önemlidir . T rağmen hey SEO etkilemeyen doğrudan, bunlar okunabilirliği için anahtar faktörlerden biridir. Geçiş kelimeleri ayrıca metninizi yapılandırmada çok önemli bir rol oynar. Bu, metninizin okuyucularınız tarafından daha iyi anlaşılmasına yol açar. İyi yapılandırılmış bir metin, okuyucuları blogunuza çekmeye yardımcı olur ve SEO’ya katkıda bulunur!

Yoast SEO’daki geçiş kelimeleri neyi kontrol eder?

Geçiş kelimeleri kontrol yeterince geçiş kelimeleri kullanmak olsun veya olmasın Yoast SEO değerlendiriyor içinde. Metninizdeki cümlelerin en az% 30’u bir geçiş kelimesi içeriyorsa, madde işareti yeşil olacaktır. Bunları% 20’den fazla veya cümlelerinizin% 30’undan daha azında kullanırsanız turuncu bir kurşun alırsınız. Metninizin cümlelerinin% 20’sinden azı bir geçiş kelimesi içeriyorsa madde işareti kırmızı olacaktır. Bu 5 cümlede 1’den az. Geçiş kelimeleri kontrolünün ve diğer okunabilirlik kontrollerinin kesin ölçümlerine nasıl geldiğimiz hakkında daha fazla bilgi edinmek ister misiniz? Okunabilirlik analizinin metodolojik seçimleri hakkındaki makalemize göz atın . Yoast SEO’nun hangi geçiş kelimelerini tanıdığını öğrenmek ister misiniz? Kendi dilinizde geçiş sözcükleri hakkındaki makalemize göz atın .

Geçiş kelimeleri kullanımınızı nasıl geliştirebilirsiniz?

Geçiş sözcükleri söz konusu olduğunda birkaç potansiyel sorun alanı vardır. Herkesin kullandığı t: en iyi haber ile başlayalım etek bir şekilde. ‘Ve’, ‘ama’, ‘veya’ ve benzerlerini asla kullanmayan çok az yazar vardır. Ancak bunları doğru veya yeterince sık kullanmak herkese doğal gelmez. Geçiş kelimelerini başarıyla kullanmak birkaç şey gerektirir. Yapmalısın:
  1. Geçiş kelimelerini bilin;
  2. Metninizdeki ayrı düşünceler ve fikirler arasındaki ilişkiler hakkında net bir fikre sahip olun;
  3. Geçiş kelimelerini doğru ve bağlam içinde nasıl uygulayacağınızı bilin;

1. Kelimeleri bilin

Aslında geçiş kelimelerini bilmek, ana dili İngilizce olmayanlar için genellikle bir sorundur. Ancak, birçok anadili da daha az sıklıkta o okuyan yararlanabilecek nes . Her durumda yapmak kolaydır. Sadece geçiş kelimelerinin bir listesine bakarsınız ve tanımlarını incelersiniz. Yine de onu küçümseme! T hey genellikle oldukça nüanslı ve gerçekten bağlama bağlıdır edilir.

2. Düşüncelerinizin ve fikirlerin birbiriyle nasıl ilişkili olduğunun farkında olun

Blog gönderisi atamalarında, insanlar SEO eğitim kurslarımızda geri bildirim almak için teslim ederler, net bir model görürüz. Metinlerinin yapısı hakkında daha iyi bir fikri olan insanlar, aynı zamanda daha fazla geçiş kelimesi kullanır ve bunu daha etkili bir şekilde yapar. Çoğu zaman, insanlar yazmaya başlarlar ve sonra temelde ne olduğunu görürler. Ne yapabilirsin? Metninizi bir giriş, gövde ve sonuç olarak ayırın ve her paragrafın hangi amaca hizmet ettiğini bildiğinizden emin olun. Ardından, metninizi cümle düzeyinde inceleyin. Mantıklı geçişler yapmak için fırsatlar bulun. Bununla mücadele ediyorsanız, diğer yazarların metinlerini okumayı deneyin ve geçiş kelimelerini nasıl kullandıklarını görün. Geçiş kelimeleri ve nasıl harika içerik yazılacağı hakkında daha fazla şey öğrenmek ister misiniz? Bizim SEO Copywriting kursu bu konuda size yardımcı olabilir. Yoast SEO Premium ile bu kursa ve diğer tüm SEO kurslarımıza erişebilirsiniz, bu da size Yoast SEO eklentisindeki ekstra özelliklere erişim sağlar.

Sonuç

Metninizin okunabilirliği için geçiş kelimeleri çok önemlidir. Ancak birçok insan onlarla mücadele ediyor. Eğer yaparsanız, onları çalışın ve bol bol pratik yaptığınızdan emin olun. Bizim SEO Copywriting eğitim bu konuda size yardımcı olabilir. Ek olarak, metninizin yapısının farkında olduğunuzdan emin olun. Bu şekilde, mevcut en iyi geçiş kelimelerini seçmek daha kolay olacaktır. Kaynak: YoastSEO

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir