Her şey olabildiğince basit olmalı, ancak daha basit olmamalıdır. A. Einstein
Web Tasarımı Maliyetini Neler Etkiler?

Web Tasarımı Maliyetini Neler Etkiler?

Web tasarımı maliyetini neler etkiler? Tasarım tahmininin genel kuralı şudur: Maliyet = Gerekli Çalışma Saatleri x Ücret Bir ekibin işgücü maliyetleri ve uzmanlığı fiyatı belirleyen en önemli etkendir. Başka bir deyişle, maliyet aşağıdaki faktörlere bağlıdır:
 • Teknik karmaşıklık
 • Yaratıcılık
 • İşçilik maliyetleri
 • Belirli bir ajansın marka düzeyi (güven düzeyi) ve uzmanlığı
 • Şirketin büyüklüğü (genellikle, şirket ne kadar büyükse, oran o kadar büyüktür)
Bu denklemin tüm bölümlerini inceleyeceğiz.

Teknik Karmaşıklık

Bu bölümü anlamak için önce web geliştirmenin terimlerine, ana aşamalarına ve metodolojilerine aşina olmanız gerekir. Web geliştirme için iki yöntem vardır: şelale ve çevikŞelale yöntemi, aşamadan aşamaya geçtiğiniz ve gereksinimlerinizi asla değiştirmediğiniz anlamına gelir. 5 sayfalık bir web sitesi oluşturmanızı istediyseniz, 5 web sayfasından oluşan bir web sitesi alacaksınız; Web sitesi yapısını kabul ettikten sonra hiçbir değişiklik yapılamaz ve bu böyle devam eder. Bu en hızlı ve en ucuz yöntemdir. Çok müşteri odaklı olmasa da. Diğer yol ise çevik olarak adlandırılır. Çevik, geliştirme ekibinin size bir veya iki haftada bir projenin bitmiş bir aşamasını sunarak çalışması anlamına gelir. İstediğiniz zaman tasarımda yeni özellikler, sayfalar veya değişiklikler uygulamalarını isteyebilirsiniz. Tek dezavantajı, eklediğiniz yeni değişiklikler genellikle önceki çalışmayı atmayı gerektirdiğinden, bu yaklaşımın çalışması için çok daha fazla zaman almasıdır. Fazla zaman, fazla para demek. Genellikle, bir web tasarım şirketi bu iki yöntemin bir kombinasyonunu kullanabilir; bu, belirli bir planlamanız olduğu anlamına gelir, ancak ek bir ücret karşılığında ek özellikler uygulayabilirsiniz.

Web Geliştirme Aşamaları

1. Araştırma

Rakiplerimizi tanıyoruz (!). Mükemmel bir web sitesi yapmak için rakiplerimizin çalışmalarını biliyoruz. Tasarım yönlerinin ne kadar güçlü veya ne kadar zayıf olduğunu da biliyoruz. Bu bizi rakiplerimiz arasında bir adım öne çıkarmaktadır. İşlevsel özellikleri ve web sitesi yapısını araştırarak hangi özellikleri kullanacağımızı ve hangi özelliklerden kaçınacağınızı belirleriz. Örneğin, dünyanın en iyi web sitelerinden birini inşa ederken, firmanın her önemli rakibi analiz ederiz ve farklı bir yapı oluşturmaya çalışırız. SEM Rush , SimilarWeb , Ahrefs , Google Spreadsheets gibi SEO araçlarını kullanarak rakip sitelerinizin kim olduğunu araştırırız.

2. Kurumsal Kimlik Tasarımı

İşletmenizin kimliğini oluşturmak ve anlamak da çok önemlidir. Bu, şirket değerlerini yansıtan iyi bir şirket adı, görselleri ve sloganları içerir. Görseller genellikle bir logo, kurumsal renkler ve yazı tipleri içerir.

3. Planlama ve Prototipleme

İşte en temel kısım geliyor – gelecekteki sitenin doğuşu. Grafikerlerimiz işletme dökümanlarınızı inceler ve ziyaretçilerinize göstermeniz gereken bilgilerin bir listesini oluşturur. Bu bilgileri tasarım kurallarını kullanarak bir Site Haritası halinde düzenler. Site Haritası ve Kullanıcı Yolculuğu hazır olduğunda, gezinmeyi, sayfaların yapısını oluşturur.

4. Web Tasarımı

Web tasarım şablonunuz, yayınlandığında tüm dünyanın görebileceği harika bir çalışma olmalıdır. Bir müşteri olarak, en önemli şeyi hatırlamanız gerekir: web tasarımı bir sanat değildir ve tasarımcı da bir sanatçı değildir. Bir web sitesi tasarlamanın amacı, iş hedeflerinize ulaşmak ve kullanımı kolay güzel bir site oluşturmaktır. Çünkü güzellik özneldir ve iş hedefleri objektiftir. Tasarımcı, bilgiyi basit, kapsamlı ve estetik açıdan hoşa giden bir şekilde, tek bir tasarım stiline göre ve kullanıcıları göz önünde bulundurarak yapılandırmalıdır. En çok zaman alan kısım ana sayfanın tasarımıdır. Tasarımcı, tüm web sitesi stilini ve birçok öğeyi sıfırdan oluşturmalıdır. Müşteriler tasarımı ilk taslaktan nadiren onaylar, bu nedenle çoğu zaman birçok değişiklik yapmayı ve hatta yeni konseptler tasarlamayı gerektirir. Ana sayfa tasarımı 10-15 iş günü sürebilir. Ancak ana sayfanın belirli bir varyantına karar verdikten sonra, geri kalanı sorunsuz bir şekilde daha kolay yapılır. Her sayfanın yine de kendine özgü karmaşık bir yapısı vardır. Modern web sitelerinde genellikle küçük hareketler veya slide’lar bulunur, bu da onları sıradan statik sayfalardan çok daha ilginç kılar. Web sitesi tasarımcısı, uygulamak istediği animasyon için fikirler üretmeli, gerekli öğeleri çizmeli ve bu bilgileri bir tasarımcısına (görüntüleri Photoshop’tan web sayfalarına çevirecek bir yazılım mühendisi) iletmelidir. Animasyon, tasarım süresini% 30-50 artırabilir ve grafikerin geliştirme süresini katlayabilir. Maliyetleri düşürmek istiyorsanız, daha az sayfalı bir web sitesi oluşturmayı düşünün.

5. Kullanıcı Arayüzü Geliştirme

Statik görüntüler web sayfalarına dönüştürülür. Bir tasarımcıdan aldığınız görüntüyü HTML koduyla tam anlamıyla kopyalamanız ve birden fazla web tarayıcısının sınırlamalarıyla uğraşmanız gerektiğinden, bu kolay bir iş değildir. Web sitenizde herhangi bir animasyon var mı? Bu aşama hatırı sayılır bir zaman alacaktır. TA Ventures gibi 2-3 karmaşık animasyon içeren 10-15 sayfalık web sitesi 5 haftaya kadar geliştirme alabilir. Ne kadar çok animasyon eklerseniz, web sitesinin o kadar pahalı olacağını unutmayın.

6. Arka Uç Geliştirme

Back End geliştirme, genellikle veritabanından veri depolamayı veya okumayı içeren etkileşimli özelliklerin uygulanmasıdır. Web sitenizde ne kadar çok özellik varsa, bu aşama o kadar uzun sürer (ve daha pahalı olur). Aşağıda, yaygın arka uç özelliklerinin bazı örnekleri verilmiştir:
 • İletişim Formu
 • Bir makaleyi beğenebilme, sosyal paylaşım
 • Kullanıcı Girişi
 • Kullanıcı kaydı
 • Arama
 • Blog, forum (bunlar tüm özellik kümeleridir)
Çoğu web sitesinde çok fazla özellik yoktur (kurumsal siteler, promosyon siteleri), ancak diğerleri (Twitter, Reddit, Amazon gibi) özellik bakımından yoğundur ve size bir servete mal olabilir (elbette, bir şablon bulamazsanız önceden uygulanmış özelliklere sahip çözüm). Büyük miktarda trafik bekliyorsanız (ayda 100.000’den fazla ziyaretçi), muhtemelen web sitesi için ölçeklenebilir bir mimari oluşturmanız gerekecektir ki bu her zaman karmaşık bir görevdir. Web sitenize ne kadar az işlev eklerseniz, o kadar ucuz olur. İş fikrinizi, işe yaramayabilecek bir şeye servet yatırmayın.

7. İçerik Ekleme

Web sitesi yapıldıktan sonra asıl içerik ile tamamlanmalıdır. Genellikle fazla çaba gerektirmez. Genellikle binlerce sayfası ve on binlerce öğesi olan e-ticaret projeleri hariç. Bu tür projelerde içerik yönetimi size bütçenin% 10’una kadar mal olabilir. Öte yandan, web sitenizin 100 sayfadan az olması durumunda, genellikle maliyetleri web geliştirme şirketi karşılamaktadır.

Platformlar, çerçeveler ve CMS

Web geliştirme şirketleri farklı İçerik Yönetim Sistemleri (CMS) ve çerçevelerle çalışır. CMS, web sitesinin içeriğini düzenlemenizi sağlayan platformdur. Tasarımınız standart “başlık – menü – haber akışı – altbilgi” yapısına uyuyorsa ve çok fazla benzersiz özelliğe (karmaşık Arka Uç) sahip değilse, WordPress veya Joomla gibi standart bir CMS projeniz için mükemmel bir seçim olabilir ve sizi kurtarabilir. Daha sonraki bir tarihte içerik düzenlemeye gelince bunu kendinizde yapabilirsiniz. Ekstra para ödemeniz gerekmez. Eğer tasarım daha karmaşıksa ve kullanıcı kaydı, kişisel profiller ve hediye sistemi gibi, bir çok özellik eklemeyi planlıyoruz, o zaman projenizin ihtiyaçlarına göre uyarlanmış özel bir CMS yazdırmanız gerekir.  İyi bir özel CMS, içeriği düzenlemek için gerekli tüm araçlara sahiptir. Standart olmayan işlevler eklemeye çalışırsanız veya standart CMS’ye (örn. WordPress) dayalı karmaşık bir tasarım oluşturmaya çalışırsanız, maliyetin yaptığınız her yeni değişiklikle katlanarak artacağını göz önünde bulundurun. Ancak, hangi CMS’yi kullanacağınıza kendiniz karar vermenizi tavsiye etmem . Geliştiricinize içeriği düzenleyebilmek istediğinizi bildirin ve bunu tam olarak nasıl yapmak istediğinize dair bazı referanslar sağlayın ve ona hangi platformu önereceğini sorun. Başarılı projelerinden bazılarının bir yönetici paneline erişim talep edin. Ve sonra beğenip beğenmediğinize karar verin.

Web projesi türleri

Aynı anda iki veya üç kategoriye girebileceğinden, web projeleri için kesin bir sınıflandırma oluşturmak imkansızdır. Aşağıdaki sınıflandırma tablosu, projenizin karmaşıklığını anlamanıza yardımcı olacak, böylece geliştirme sürecini daha fazla kontrol edebilecek ve bir web geliştirme şirketi seçerken daha bilinçli kararlar vereceksiniz.

Açılış sayfası geliştirme maliyeti

Bu, değerlendirilmesi ve uygulanması için en basit proje türüdür. Bir açılış sayfası genellikle yalnızca tek bir sayfadan oluşur ve yalnızca bir özelliğe sahiptir – iletişim formu. Yine de, daha karmaşık bir şey yaratmak isteyebilirsiniz. Maliyet mi 500 dolar’dan 5 basamaklı dolara kadar değişecektir.

Kurumsal web sitesi geliştirme maliyeti

İster iyi ister hizmet sağlıyor olsun, her işletmenin bir web sitesine ihtiyacı vardır. Site, onlara ürünlerini veya hizmetlerini, özel yaklaşımlarını, ekiplerini ve daha pek çok bilgiyi tanıtmak için çevrimiçi alan sağlar. Genellikle kurumsal web sitelerinde 20 sayfadan az bulunur. Birçok kurumsal web sitesi, web hizmetleri (aso.com.tr), çevrimiçi mağazalar (microsoft.com) ile birleştirilir ve / veya forumlara, destek bilet sistemlerine ve entegre blog platformlarına sahiptir. Bu, aynı anda hem kurumsal web siteleri hem de web hizmetleri olmak üzere iki kategoriye girdikleri anlamına gelir. Uygulamanız gereken ayrıntılı bir sayfa ve işlev listesi oluşturana kadar tahmin etmek zordur.

Promosyon amaçlı web sitesi geliştirmenin maliyeti

Ürününüze halkın dikkatini çekmek, duyguları uyandırmak ve viral olmak istiyorsanız, pazarlama dostu bir web sitesi oluşturmanız gerekir. Bu tür web siteleri genellikle 5’ten fazla sayfaya sahip değildir ve tek bir ürüne odaklanır. Bir promosyon web sitesi ile bir açılış sayfası arasındaki fark, esas olarak karmaşıklıktadır. Promosyon web siteleri, bir Yaratıcı Konseptin geliştirilmesini, hikaye anlatımını, birçok illüstrasyon çalışmasını içerir ve çok daha karmaşık animasyonlara sahiptir. Ayrıca, amaçları satmak değil, duyguları uyandırmak olduğu için daha az “satış” dır. Dünyanın en büyük promosyon web sitelerinden bazılarını burada bulabilirsiniz . Yaratıcı Konsept geliştirme fiyatları, birkaç bin dolardan yüz binlerce dolara kadar çarpıcı bir aralıktadır. Bu yüzden size sadece tasarım ve programlama çalışmasıyla ilgili tahminler sunacağım. Yaratıcı çalışma, sadece çalışma saatlerinin sayısıyla ölçülemez. Örnekler:

Çevrimiçi mağaza geliştirme maliyeti

E-ticaret siteleri, ihtiyaç duydukları çok sayıda ürün ve mevcut özellikler nedeniyle farklıdır. Amazon gibi bazı e-ticaret sitelerinin birkaç milyon farklı ürünü vardır ve kullanıcı incelemeleri ve kişisel dolap gibi birçok yararlı özelliğe sahiptir. E-ticaret sitelerinin çoğunun bu kadar kapsamlı bir kataloğu yoktur ve yalnızca bir alışveriş sepetine ve ödemelerle ilgili işlevlere sahiptir. Genel olarak, ne kadar çok ürün, özellik ve trafik elde ederseniz, web sitesi o kadar pahalı olacaktır. Örnekler:

Web Hizmeti / Başlangıç ​​geliştirme maliyeti

Facebook gibi bir web sitesini nasıl kurarsınız? Gibi inşa web sitelerine maliyeti nedir Airbnb , OLX , eBay , Youtube , Craigslist , Quora’daki , Amazon ? Bunun basit bir cevabı yok, popüler web servislerine atıfta bulunarak, çok çeşitli şeylerden bahsedebiliriz. Bu nedenle, milyarlarca dolarlık şirketlere atıfta bulunmak yerine, ihtiyacınız olan özelliklerin bir listesini oluşturun. Örneğin, birinin şunlara ihtiyacı olabilir: kişisel profiller, duvarlar, haber kaynakları, beğeniler / yorumlar, arkadaş ekleme ve çıkarma seçeneği. Bu şekilde yaparsanız, tahmin sürecini çok daha hızlı ve basit hale getireceksiniz. Başarılı bir başlangıç ​​oluşturmak istiyorsanız, fikrinizin orijinal olması gerekir ve tüm işi yapmak için bir siteye güvenemezsiniz. Büyük adamların milyarlarca kullanıcısı, önemli marka değeri, güveni ve yılların deneyimleri ve uzmanlığıyla damıtılmış kurumsal bilgisi vardır. Ancak merak edenler için Airbnb gibi basit bir web sitesi kurmanın maliyetini hesaplamaya çalışalım. İşte mevcut işlevlerin listesi. Sahipler şunları yapabilir:
 • kişisel profili kaydet
 • apartman profilini fotoğraflar ve metin bilgileriyle doldurun
 • uygun tarihleri ​​belirtin
 • gezginlerin profillerini gör
 • yolcuları kabul et veya reddet
 • gezginlerin iletişim bilgilerini görüntüle
 • gezginlere kişisel mesajlar gönder
 • gezginler için yorum yaz
 • kredi kartına veya PayPal’a nakit çekin
Gezginler şunları yapabilir:
 • kişisel profili kaydet
 • Daireleri bölgeye, tarihe, konuk sayısına, daire türüne, maliyete, mevcut olanaklara ve diğer seçeneklere göre arayın
 • arama sonuçlarına göz atın
 • fotoğraflar, fiyatlar, kullanıcı yorumları ve olanaklarla ilgili bilgilerle daire profillerini görüntüleyin
 • daire rezervasyonu yapın ve rezervasyonları iptal edin
 • incelemelere göz atın ve yorum bırakın
 • kredi kartıyla öde
 • sahiplere kişisel mesajlar gönder
Yöneticiler şunları yapabilir:
 • kişisel mesajlar dışında herhangi bir bilgiyi görüntüleyin
 • herhangi bir profili kısıtlayın ve kısıtlamasını kaldırın
Kabaca, web sitesi prototiplemesi 8 hafta, tasarım – 12 haftaya kadar, ön uç geliştirme – 12 haftaya kadar, arka uç geliştirme – 10 haftaya kadar, içerik yönetimi – 1 hafta, QA – 1 hafta sürecektir. Toplam – 44 hafta, 1760 saat.

Haber Sitesi veya Blog Geliştirme Maliyeti

Bir gazete veya yayın sitesi başlatmak hiç bugün olduğu kadar kolay olmamıştı. Şablon tabanlı bir web sitesi oluşturabilir ve onu bilgilerle doldurmaya başlayabilirsiniz. Güven ve inanılırlık kazanmak için daha karmaşık bir şey inşa etmek isteyebilirsiniz. BBC ve New York Times gibi web siteleri, içeriklerine göre uyarlanmış özel web sitesi tasarımı kullanır. Bu tür web siteleri işlevler açısından oldukça standarttır, bu nedenle maliyetlerini tahmin etmek nispeten kolaydır. Bununla birlikte, çok sayıda ziyaretçi bekliyorsanız (günde 100.000’den fazla ziyaretçi), geliştirme maliyetini artıracak ölçeklenebilir bir mimari geliştirmek daha iyidir.

Etkileşimli video web sitesi

Bazı tanıtım web siteleri, etkileşim kurabileceğiniz bir veya birkaç videoyu temel alır. Bu unutulmaz bir deneyim getiriyor. Ve çok pahalı. Video prodüksiyonu ve konsept yaratımı her zaman pahalı olacaktır. Bütçeniz 200.000 $ ‘ın altındaysa, muhtemelen daha basit bir şey aramanız gerekecektir. Her durumda, fiyatlarını öğrenmek için doğrudan en iyi dijital ajanslara ulaşmak isteyebilirsiniz.

Web geliştirmenin ek maliyetleri

Birkaç şeyin proje maliyeti üzerinde büyük bir etkisi vardır. Animasyon Animasyonlar, web sitelerinin canlı görünmesini ve müşterilerin kalbini kazanmak söz konusu olduğunda önemli olan duyguları uyandırmasını sağlar. Animasyonlar haftalarca tasarım ve geliştirme gerektirir proje bütçesini buna göre artırır. Üretim Müşterileri genellikle üretim maliyetlerini ihmal etme eğilimindedir, bunları verilmiş kabul eder, ancak bu genellikle web sitesinin en pahalı kısmıdır. Ürünleriniz için özel fotoğraflara ihtiyacınız varsa, bunu bütçenize dahil etmeniz gerekir. Video prodüksiyonu ve hareket tasarımı daha da pahalıdır, aynısı Apple düzeyinde animasyonlar üretmek için gerekli olan 3D modelleme için de geçerlidir . Ne yazık ki, üretim maliyetlerinin ayrıntılı analizi bu makalenin odak noktasının çok ötesindedir. Değişiklikler Hiçbir web projesi düzeltme yapılmadan yapılamaz. Ancak, her kesinti ve değişiklik işin kapsamını artırır ve geliştirici ek ücret isteyebilir. Yani iki çıkarım var: tasarım ve geliştirme aşamalarına başlamadan önce projenin ayrıntılarını düşünün ve olabildiğince çok tasarım referansı toplayın, böylece daha sonra çok fazla ayarlama yapmanız gerekmez. Entegrasyonlar Yeni web sitenizle entegre etmek istediğiniz herhangi bir üçüncü taraf veri tabanınız, yazılımınız veya API’leriniz (Facebook Graph API gibi) varsa, bu proje bütçesinin bir başka önemli kısmı olacaktır. Maliyet, entegrasyonun karmaşıklığına ve API’de ne kadar iyi belgelendiğine bağlıdır.

Yaratıcı karmaşıklık

Tüm web projeleri, yeni logoların oluşturulması, öğeler için en iyi konumu bulma ve yeni tasarımların ortaya çıkması dahil olmak üzere belirli bir düzeyde yaratıcılık gerektirir. Bazı projeler, özellikle viral olmak ve unutulmaz bir deneyim yaratmak istiyorsanız, çok daha derin bir yaratıcılık seviyesi gerektirir. Promosyon sitelerine bakarsanız, hepsi farklıdır. Bazılarında, bir adam 300 ft yüksekliğindeki anıta tırmanarak mobil bağlantıların kalitesini test ediyor, fotoğraf çekiyor ve resmi Facebook’a yüklerken telefonu yere atıyor. Bir diğeri , zarif ve güçlü Fiat 124 Spider’ı kullanma deneyimini hissetmenizi sağlar. Aynı zamanda mevcut teknolojiler kullanılarak uygulanabilecek ilginç ve ilgi çekici bir kavram veya bir hikaye düşünebilecek çok fazla insan yoktur. Kullanıma hazır düşünme, modern  video ve görüntü üretimi gerektirir. Genel olarak, iyi bir konseptin maliyetinin Türkiye ve Doğu Avrupa’da 5.000 dolardan ABD veya İngilterede 150.000 dolara kadar değişmesini bekleyebilirsiniz.

Saatlik Ücreti Neler Etkiler?

Genel kural, “oran ne kadar yüksekse, kalite o kadar yüksek” olsa da, projelerinizi daha ucuz fiyatları ve iyi bir iş kalitesi olan diğer bölgelere yaptırarak maliyetlerin üstesinden gelebilirsiniz. Proje oranını etkileyen birkaç faktör vardır ve işletmeniz için doğru teklifi seçmek için bunları anlamanız gerekir.

İstenilen uzmanlık seviyesi

Talimatlarınızı uygulayan bir tasarım satıcısı istiyorsanız, muhtemelen size çok pahalıya mal olmayacaktır. Bununla birlikte, ajansın uzmanlıklarına katkıda bulunmasını, araştırma yapmasını ve çözümler önermesini istiyorsanız, uzun vadede karşılığını alsa da, size biraz daha pahalıya mal olacaktır.

Verilen bölgedeki işçilik maliyeti

Kolay faktör. Web sitesi tasarım fiyatları her bölgede farklıdır. Ülke ne kadar fakirse, işgücü o kadar ucuzdur. Tek dezavantaj, daha düşük bir iş kalitesine yol açabilecek farklı bir zihniyettir. Bunu kontrol etmek için şirketin önceki çalışmalarına bakın.

Şirketin büyüklüğü

Daha karmaşık projeler geliştirmek için daha büyük stüdyolara ihtiyaç duyar. Açıklama basittir: Yalnızca büyük bir şirket, UX test uzmanları, web stratejistleri, pazarlama araştırmacıları, simge tasarımcıları vb. uzmanları işe alabilir. Her proje daha fazla uzmanın çalışmasını içerdiğinden, genellikle büyük şirketler daha pahalıdır. Sadece bir veya iki web sayfası tasarlamak istiyorsanız, büyük bir şirket en iyi seçim değildir.

Ajansın marka (güven) seviyesi

İyi müşteri ilişkileri olan iyi kurulmuş ve güvenilir bir web geliştirme şirketini işe alırsanız daha az risk vardır. İş dünyasında güvenlik, her zaman en yüksek doları ödeyeceğiniz bir şeydir. Bu durumda, bir ajansın güçlü markası, projenizin yanlış gitmeyeceğine dair bir sözdür. Bu, daha ucuz ajansların eksikliği ve iyi bir geçmişe sahip yerleşik ajanslarla çalışmanın daha pahalı olmasının sebebidir.

Mevcut iş yükü

İçerideki ziyaretçi sayısına göre yabancı bir şehirde bir restoran seçmeniz önerilir. Boş koltuk yoksa, muhtemelen restoran oldukça iyidir. Aynı kural web sitesi tasarım fiyatlarına da uygulanabilir. Bir ajansın iş yükü ne kadar fazlaysa, maliyet de o kadar yüksek olur. Vintage olarak, yeni müşteriler nadiren şikayet etse de, genellikle 2 ay önceden tamamen doluyuz.

Dünyanın Dış Kaynak Kullanım Bölgeleri

Bahsettiğim gibi, önemli ölçüde headhunt uzmanlığım var ve herhangi bir bölge için “ortalama” şirketi tanımlayabilirim. Ancak, nereden gelirse gelsin işlerinde harika olan çok çeşitli geliştiricilerle tanıştım. Her şey kişiliğe bağlıdır, bu yüzden sınıflandırmayı okumaktan zevk alın, ancak biraz genelleştirilmiş olduğunu unutmayın.
 • Türkiye – Şablonlar ve basit web siteleri için mükemmel, orta tasarım düzeyi. Ucuzdur.
 • ABD – Esnek, hızlı ve çok pahalı.
 • Hindistan – Şablonlar ve basit web siteleri için iyi, düşük tasarım düzeyi. çok ucuz
 • Güney Amerika – Daha iyi tasarım anlayışı. Ucuz
 • Avrupa – Amerikalılara benzer şekilde. Orta seviye tasarım, süper pahalı
 • Doğu Avrupa – İyi tasarım anlayışı, orta fiyat segmentinde olduğu gibi kaliteli.

Tahmin Sürecinin Tuzakları

Bir web projesini tahmin etmeye çalışırken karşılaşabileceğiniz bazı tuzaklar vardır.
 1. Gereksinimlerin yanlış anlaşılması. Bundan kaçınmak için, aşikar olan şeylerin açık olmadığını ve şüpheye düştüğünüzde her zaman en iyisinin “aşırı iletişim kurmak” olduğunu varsayın.
 2. Değişen gereksinimler. Sabit fiyatlı bir modelle çalışıyorsanız, sabit sayıda tasarım incelemeniz ve özellikleri eklemek veya değiştirmek için bir bütçeniz vardır. Bu küçük sınırı aşarsanız, geliştiriciniz ek ödeme talep edecektir. Esneklik istiyorsanız, zamana ve malzemeye göre çalışın.
 3. Bir ajansın yanlış tahmini. Herkes hata yapar. Detaylı bir taslak sağlayarak ajansın işini kolaylaştırabilirsiniz.

Sıradaki ne?

Artık web projenizi başlatmak için gerekli bilgilere sahip ve hazırsınız. Web sitesi tasarım fiyatlandırması artık çok daha kolay olmalı. Sonraki adımlarınız şunlar olacak:
 • İletişim kurulacak doğru ekipleri belirleyin
 • Başlıklarınızı oluşturun ve gönderin
 • En iyi satıcıyı seçin ve çalışmaya başlayın. Tercihen bizi 🙂
 
Related Posts
Leave a Reply

Your email address will not be published.Required fields are marked *