Her şey olabildiğince basit olmalı, ancak daha basit olmamalıdır. A. Einstein
Web Sitesi Fiyatları

Web Sitesi Fiyatları

İşletmenizin yeni bir web sitesi açması gerektiğine karar verdiniz. Bir sonraki mantıklı adım, bir web tasarımının ne kadara mal olduğunu bulmak, web tasarım fiyatları konusunda bilgi sahibi olmak, en iyi geliştiriciyi bulmak ve bir anlaşma yapmaktır. Basit bir süreç olmalı, ancak web tasarımı fiyatlandırması ve doğru stüdyoyu bulmak, bir şirketin karşılaşabileceği en büyük ve en stresli zorluklardan biridir. Web sitelerini farklı tasarım stüdyolarıyla çevrimiçi olarak fiyatlandırmaya başladığınızda, bir web tasarım projesinin maliyeti için doğrudan bir yanıt almanın son derece zor olduğunu kısa sürede anlayacaksınız.

Bir web sitesinin maliyeti nedir?

Her web sitesi farklıdır, bu da tek bir cevap vermeyi imkansız kılar. Web sitesi tasarımcıları web sitesi fiyatlarını belirlemek için farklı yöntemler kullanırlarAşağıda, web sitesi fiyatlandırması için en yaygın yöntemlerden bazılarını açıklayacağız. Bu, web sitenizin ne kadara mal olacağı konusunda size iyi bir fikir verebilir. Bir web sitesinin maliyetini belirlemenin dört yaygın yöntemi vardır.
  • Saatlik ücret
  • Proje fiyatı
  • Paket fiyatı
  • Sayfa başına web sitesi fiyat
Öncelikle bu yazı kalıcı ancak para birimimiz TL, rezerv para birimi USD karşısında değişken olduğu için fiyatlandırmayı USD olarak vereceğiz. Bu makalemizin uzun süre güncel kalmasını sağlayacaktır.

Saatlik ücret ile web sitesi fiyatları

Web tasarımcılarının ücret belirlemelerindeki en yaygın fiyatlandırma şeklidi. Deneyime, konuma ve diğer birçok faktöre bağlı olarak, saatlik ücret 3,00 US doları ile 100,00 US Doları arasında olabilir! Bu çok büyük bir fark ama konu tasarım olunca bu iki fiyat arasındaki tüm fiyatların geçerli olduğunu düşünebilirsiniz. Tasarımcı veya ajansın daha önce yaptığı çalışmaları inceleyemeli yada müşterileriyle görüşmelisiniz. Bu size “ödediğinizin karşılığını” alıp alamama konusunda fikir verecektir.

Proje Başına Web Tasarımı Fiyatlandırması

Türkiye’de en yaygın fiyatlandırma şeklidir. Tasarımcı projenizi, nasıl bir size istediğinizi dinler ve projenizi tamamlamak için size özel bir fiyat verir. Projeye başlamadan önce eksiksiz bir yapılacaklar listesine sahip olduğunuzdan emin olun. İyi bir tasarım firması, web sitenizin her bölümü için özelliklerin, spesifikasyonların ve varsayımların bir listesi ile her bölümü çıkarır. Karmaşık bir projeniz varsa, bir çalışma kapsamı belgesini Word ortamında oluşturmalısınız.

Web Sitesi Paket Fiyatları

Birçok web tasarımcısı, eksiksiz bir özel tasarım web sitesinden daha ucuz olan önceden hazırlanmış paketler sunar. Paketlerin dezavantajı, muhtemelen işinizi özel bir sitenin sahip olduğu tüm özelliklere sahip olmayabilecek önceden hazırlanmış bir web sitesine sığdırmaya çalışacak olmalarıdır. Çoğu tasarımcı, sabit bir paket ücretine sahip olacak ve daha sonra ek bir ücret karşılığında özelleştirme talep etmenize izin verecektir. Genellikle bizim de tercih ettiğimiz yöntem budur. Minimum paket fiyatı işletmelerin çoğunluğu için geçerlidir. Bir anasayfa, hakkımızda sayfası, hizmetlerimiz sayfası ve hizmetlerimiz, ürünler sayfası, insan kaynakları ve iletişim sayfası, iletişim formları gibi temel sayfalar minimum paket fiyatıyla verilmektedir. İyi bir tasarım ajansında bu fiyat 500 USD’den başlamakta ve 2000 USD fiyata kadar çıkmaktadır. Genellik 3 paket şeklinde fiyatlandırılır. Düşük paketler 500, 1000 ve 1500 USD paketlerle sunulmaktadır.

Sayfa Başına Web Sitesi Fiyatlandırması

Bazı web tasarımcıları sayfa başına sabit bir ücret alırlar, bu 25 $ ‘a kadar düşebilir, ancak çoğu tasarımcı sayfa başına 50 – 75 $ talep eder. Bu fiyatlandırma genellikle çok sayıda özel özellik gerektirmeyen temel statik broşür web siteleri içindir. İhtiyacınız olan sayfa sayısına bağlı olarak sayfa başına fiyat düşebilir (toplu indirimle). Örneğin 10 sayfalık bir web sitesi sayfa başı maliyeti ile 150 sayfalık bir sitenin sayfa başı maliyeti farklı olacaktır.

Web Tasarım Tekliflerini Karşılaştırma

İşletmeniz için bir web sitesi yaptırmak istiyorsanız, projenizi bizden de fiyat alabilirsiniz. Ve bu fiyatları bölgenizdeki diğer ajansların fiyatlarıyla karşılaştırabilirsiniz. Karşılaştırma yaparken profesyonel bir grafikerin, freelance çalışan bir öğrencinin fiyatlarıyla karşılaştırma hatasına düşmemelisiniz. Web tasarım ajansının fiyatını yine başka bir ajans fiyatıyla karşılaştırınız. Ayrıca web tasarımı yaptıracağınız firmadan uzun süreli destek alacağınızı göz önünde bulundurun. Öğrenci bugün var yarın yok… Reklam ajansı ise uzun yıllar size destek olabilirler. Özellikle bizim gibi köklü tasarım geçmişine sahip işletmeler sizi asla yarı yolda bırakmazlar. Köklü demişken 1996 yılından beri tasarım hizmeti veriyoruz. Aklınızda bulunsun!

Bir web sitesi tasarımcısına karar vermek

Türkiye, Hindistan, Güney Amerika ve Doğu Avrupa gibi ülkelerde çalışma ücretlerinin çok düşük olması nedeniyle, bu ülkeler genellikle dünyada tercih edilen ülkelerdir. Büyük şirketler, yerel işgücü havuzunun düşük maliyetinden yararlanmak için bu konumlarda ofisler kurarlar. Büyük bir şirket ile küçük bir şirket veya birey arasındaki en büyük fark, büyük şirketlerin genellikle işlerin sorunsuz yürümesini sağlamak için yerinde yönetime sahip olmasıdır. Gelelim ülkemize… Türkiye hizmet işgücü açısından fiyatlar yukarıdaki ülkelerden pek de farklı değildir. Asgari ücretler bu ülkelerde birbirine paralel seyretmektedir. Web tasarımınızı yaptırırken fiyatların önemli olduğu kadar, siteyi yapacak grafikerin tasarım yeteneği, reklam ajansının sorunlara hızlı müdahalesi, destek hizmetinin kalitesi, uzun süreli geçmişi, yaptığı çalışmaların başarılı olması gibi kriterler web sitenizin daha uzun süre yayında kalmasını sağlar. Örneğin, bir öğrenciye 250 USD karşılığında bir web sitesi yaptırabilirsiniz. 1 yıl sonra bu öğrenci bir işletmede çalışmaya başlayacak ve güncelleme ve diğer sorunlara müdahale konusunda size destek olamayabilir. Bu durumda bu siteyi 1 yıl sonra tekrar yaptırmak zorunda kalabilirsiniz. Ancak köklü geçmişe sahip bir grafik ajansına 750 usd fiyata yaptıracağız site minimum 10 yıl boyunca aktif ve güncel kalır. Siteniz için bütçe oluştururken, aylık web barındırma maliyetini eklemeyi unutmayın. Web hosting paketleri de yıllık olarak fiyatlandırılır.

Hosting sağlayıcısı

Web sitesi barındırma (hosting hizmeti) için birçok farklı seçenek vardır. Çok uygun fiyatlı Türkiye’deki popüler hosting firmaları (bunların isimlerini vermiyoruz ancak en çok bilinen ve çok ucuz hosting paketlerine sahip hosting firmalarıdır) ancak sunucuları genellikle çok yavaştır çünkü mümkün olduğunca çok müşteriyi bir sunucuda paketlerler. En hızlı web sunucuları biraz daha pahalıdır, ancak iyi bir kullanıcı deneyimi için hız önemlidir . İdeal olarak, yüksek kullanılabilirliğe ve otomatik yedeklemelere sahip Bulut tabanlı barındırma kullanmak istersiniz sunucularımız sizin için idealdir. Sunucu başına sınırlı sayıda doman ve WordPress siteleri ile ve eklentilerini güncel tutma konusunda endişelenmemize gerek yok. bizler düzenli olarak sitenizi güvende tutuyor ve güncelliyoruz.  

eticaret sitesi fiyatları

E-Ticaret Web Sitesi Tasarımı

E-ticaret web siteleri çok basitten çok karmaşığa kadar değişebilir. Bir e-ticaret sitesini bütçelendirmeye hazırlanırken dikkate alınması gereken pek çok şey vardır. E-ticaret web sitenizi hızlandırmak için bazı ipuçlarına göz atın. Bu web siteleri genellikle 1.000 $ civarında başlar ve karmaşıklığa bağlı olarak 50.000 $ ‘a kadar çıkabilir. Çeşitli hazır e-ticaret paketleri ve  Magento ve Woocommerce gibi hazır alışveriş sepetleri mevcuttur. Çok çeşitli hizmet sağlayıcıları vardır, daha deneyimli ve “talep gören” sağlayıcılar yüksek fiyatlar talep edebilirken, yeni başlayanlar çok ucuza çalışabilir ancak deneyimsiz olabilir. Farklı beceri grupları, farklı ücret tarifeleri gerektirir.  Mümkün olan en düşük fiyatı seçerseniz, muhtemelen yanıt verecek herhangi bir nitelikli sağlayıcı bulamayacaksınız. Web Tasarım Dünyası, uzun süre destek alacağınız işletmelerden biri olabilir.  

Bir Web Sitesi İçin Maliyet Tahmin Etmek Neden Bu Kadar Zor?

Bir web sitesini fiyatlandırmayı bu kadar zorlaştıran üç ana neden vardır:
  • Her proje bir şekilde benzersizdir
  • İşin kapsamı değişebilir
  • Pazardaki vasıfsız geliştiriciler
Bu faktörlerin her birini ayrıntılı olarak ele alalım. 1. Her web projesi birkaç yönden benzersizdir. Müşteriler, web sitelerinin kalabalıktan sıyrılmasını isteyeceklerdir, bu da benzersiz bir tasarıma sahip olmak istedikleri anlamına gelir. Daha önce kimsenin çizmediği bir tasarım. Benzersizlik, yaratıcı düşüncenin bir sonucudur ve bu süreç tanım gereği tahmin edilemez . Yaratıcılık için net beklentiler belirlemek ve sonuçları değerlendirmek de zordur. Bu yüzden sadece iyi bir ajans değil, harika bir ajans seçmelisiniz. 2. Proje gereksinimleri değişebilir. Örneğin, ajans pazar araştırması yaparken, web sitesinin etkinliğini önemli ölçüde artırabilecek, ancak işin kapsamını da genişletebilecek fikirler üretebilir. Bu tür bir belirsizlikle başa çıkmak için üç yaklaşım vardır: A) Sabit fiyatlı bir teklif alın Doğru ve en zor yol. Bu, ajansın web sitesini projelendirdiği, web sitesi yapısını oluşturduğu, özelliklerin bir listesini oluşturduğu ve üst düzey yazılım mimarisini tasarladığı anlamına gelir. Zaman alır ve paraya mal olur. Ancak sonuç olarak, sabit bir fiyat tahmini alabilir ve projenizi inşa etmeden önce nasıl görüneceğini görebilirsiniz. Yeni bir web sitesi oluşturmak isteyen çoğu kişi için bu yaklaşımı benimsemenizi öneririz. Bir emlakçıya gelip ‘Her biri 5 odalı 2 katlı bir ev inşa etmenin maliyeti nedir’ diye sorarsanız, cevabı muhtemelen ‘bilmiyorum’ olacaktır. Çünkü önce bir mimara gitmeniz ve daha sonra tahmin edilebilecek bir plan oluşturmanız gerekir . Tabii mimara bütçenizin ne olduğunu söylüyorsunuz ama plan hazır olana kadar gerçek fiyatı bilmiyorsunuz. Yine de, bu yaklaşım belirli bir düzeyde güven gerektirir . Müşteriler, bir anlaşma yapmadan önce genellikle en azından kabaca bir tahminde bulunmaları gerekecek ve ilk aramadan itibaren numaralardan bahsedebilecek ajanslarla çalışma eğiliminde olacaklardır. Bu nedenle, bu yaklaşım genellikle aşağıdaki yaklaşımlarla birlikte kullanılır veya tamamen onların lehine değiştirilir. B) Görsel referansları ve özelliklerin listesini toplayın, kabaca bir tahminde bulunun Çoğu ajans bu şekilde çalışır. Onlara sadece ihtiyacınız olan sayfaların ve özelliklerin bir listesini ve beğendiğiniz bazı web sitesi örneklerini sunuyorsunuz. Size sorularla geri dönüyorlar ve birkaç yinelemeden sonra web tasarım fiyat tahminini alacaksınız. C) Bütçenize karar verin ve ne alabileceğinizi görün Bu, web sitesinde tam olarak ne istediğinizi bilmiyorsanız veya ajansın uzmanlığına güvenmek ve neler önerebileceklerini görmek istiyorsanız, gitmenin bir yoludur . Bütçenizi belirlersiniz ve onlardan ödemek istediğinizle eşleşen bir web sitesi tasarlamalarını istersiniz. Bu genellikle animasyonlu bir tanıtım web sitesi oluşturmak isteyen müşteriler için iyi bir yaklaşımdır. 3. Çok sayıda kalifiye olmayan geliştirici . Çok fazla iş almayan ve çok düşük bir fiyata her şeyi yapmaya hazır birçok web tasarım firması var. Aralarında yükselen bazı yıldızlar olsa da, çoğu zaman çok fazla müşterileri olmamasının çok iyi bir nedeni var: kötü itibar. Peşinden gitmeye hevesli diğer tasarım ajansı türü, ilk başta yüksek bir tahmin gönderen ve ardından pazarlığa başladığınızda fiyatı yarıya indiren stüdyolardır. Bu, şirketin sizden mümkün olduğunca çok para almak istediğini ve gerçekten sizin tarafınızda olmadığını gösteren açık bir uyarı işaretidir. Öyleyse biraz pazarlık etmeye çalışın ve tahminlerinin sağlam bir temel oluşturup oluşturmadığını görün. Web tasarımı maliyetlerine nelerin etki ettiğine bir sonraki yazımızda değineceğiz.
Related Posts
Leave a Reply

Your email address will not be published.Required fields are marked *