Her şey olabildiğince basit olmalı, ancak daha basit olmamalıdır. A. Einstein
SEO’da Gizli Anlamsal Uyumluluk LSI Nedir?

SEO’da Gizli Anlamsal Uyumluluk LSI Nedir?

Gizli anlamsal indeksleme (LSI), anahtar kelimeleri veya eş anlamlıları paylaşmasalar bile, bir terimin ve içeriğin birlikte nasıl çalıştığını keşfetmek için arama motorları tarafından kullanılan bir kavramdır. Arama motoru optimizasyonunun (SEO) anlaşılması genellikle zordur. Temel olarak, yine de, web sitenizin trafiğini artırmak için sayfalarınızda genellikle belirli anahtar kelimelere ihtiyacınız vardır. Ancak, anahtar kelime ile doldurulmuş içeriğin paragraflarını yazmak veya meta etiketleri doldurmak gibi eski SEO yöntemleri artık kullanışlı değil. Bu nedenle, gizli anlamsal uyumluluk (LSI) yaklaşımını, web sitelerinde benimsemesi için son derece önemlidir. Ancak LSI nedir ve web sayfalarınıza avantaj sağlamak için LSI anahtar kelimelerini nasıl kullanabilirsiniz? Bu makale, SEO Uzmanı olmayanlar için LSI tanımını verecek ve web sitenizi geniş arama motoru evreninde alakalı tutmak için LSI’nin nasıl kullanılacağına dair örnekler içermektedir.

Gizli Anlamsal İndeksleme: Kısa Bir Tanım

Gizli anlamsal indeksleme, Google gibi arama motorlarının bir anahtar kelime ve içeriğin aynı anlama gelmek üzere birlikte nasıl çalıştığını keşfetmek için kullandığı bir kavramdır. Bir dizi matematiksel denkleme dayanmaktadır ve tam olarak anlaşılması oldukça karmaşık olabilir. Ancak LSI hakkında basit bir anlayış kazanmak, bilgisayar bilimi alanında bir derece gerektirmez. Aslında, bir internet araması yapan herkesin aşina olduğu bir kavramdır, özellikle de bu kişi bazı temel anahtar kelimeler ve SEO bilgisine sahipse. LSI’nin nasıl çalıştığını anlamak için, arama motorlarının içeriğinizin bağlamını ve anahtar kelimelerinizle ilgili eş anlamlıları belirleyecek kadar akıllı olduğunu bilmeniz gerekir. Pek çok insan LSI anahtar kelimelerinin sadece eşanlamlı olduğunu düşünürken, bu yanlıştır. LSI anahtar sözcükleri, aynı bağlamı paylaştıkları için sıklıkla birlikte bulunan sözcüklerdir . Örneğin, “Apple” ve “iTunes”, aynı bağlamı paylaştıkları ve sıklıkla birlikte bulundukları için LSI anahtar sözcükleridir. Ama eşanlamlı değiller. Sayfanız veya blog gönderiniz Apple hakkındaysa, bir arama motoru meyveden mi yoksa şirketten mi bahsettiğinizi nasıl anlayacak? Cevap: LSI anahtar kelimelerini arar. Bu örneği ele alalım:
 • Sayfanız “pişmiş elmalar”, “kırmızı elma”, “yeşil elma”, “elmalı beslenme”, “Fuji elmaları”, “ballı elma” ve / veya “yeme elma” kelimelerini içeriyorsa, arama motoru sizin sayfa büyük olasılıkla meyve hakkındadır .
 • Sayfanız şu kelimeleri içeriyorsa: “iTunes”, “Apple Hulu”, “Apple haberleri”, “Apple mağazaları”, “Apple iPhone”, “Apple iPad”, “Apple hisse senedi fiyatı” ve / veya “Apple kampüsü” arama motoru, sayfanızın büyük olasılıkla şirket hakkında olduğunu anlar .
Bu örnekten de görebileceğiniz gibi, başarılı olmak için hangi LSI anahtar kelimelerinin belirli sıralamanızda fark yaratacağını bilmeniz gerekir ki bu zor bir görev olabilir.

Arama Motorları Neden Gizli Anlamsal İndekslemeyi Kullanmaya Başladı?

Geçmişte, düzenli anahtar kelime aramaları bir muhasebeci zihniyetiyle bir web sayfasına yaklaşıyordu – sayfa belirli bir kelimeyi içeriyordu ya da içermiyordu, orta yol olmadan. Arama motorlarının bir sayfanın belirli bir aramayla alaka düzeyi için sahip olduğu tek ölçü anahtar kelime yoğunluğuydu. Bu, anahtar kelime doldurma olarak bilinen bir uygulamaya, anahtar kelimeleri metnin birden çok yerine olabildiğince hızlı bir şekilde art arda yerleştirme uygulamasına yol açtı . Anahtar kelime doldurmanın diğer örnekleri arasında önemli bir katma değer olmaksızın telefon numarası listeleri eklemek veya web sayfasının SEO sıralaması kazanmaya çalıştığı şehirler ve eyaletler için metin listeleme blokları eklemek yer alır. Özellikle Google, anahtar kelime doldurma nedeniyle web sitelerini cezalandırmaya başladı . Google ayrıca, anahtar kelime yoğunluğundan uzaklaşarak, bunun yerine LSI anahtar kelimelerine bakmaya başladı. LSI, arama motorlarının bir arama sorgusunun anlamını ve bir web sayfasının anlamını daha iyi anlamasına yardımcı olur ve bu, insanların aradıkları ile arama sonuçlarında buldukları arasındaki eşleşmeyi iyileştirir.

LSI Anahtar Kelimelerini Kullanmanın Yararları:

LSI anahtar kelimelerinin hem SEO hem de kullanıcı deneyimi için avantajları vardır. İçeriğinizde LSI anahtar kelimelerine sahip olmanın çeşitli faydaları vardır:
 • LSI, içeriğinizin arama motorlarının gözünde spam olarak etiketlenmesini engeller.
Birincil anahtar kelimelerinizle anlamsal olarak ilişkili olan anahtar kelime öbeklerinden çeşitli sözlere sahip olmak, içeriğinizin güvenilirliğini artırır. Birisi sitenizi bir arama motoru aracılığıyla bulur ancak beklediği içeriği bulamazsa, bu kişi sizi arama motoruna spam olarak bildirebilir.
 • LSI anahtar kelimeleri, sitenizin yanlış terimler için sıralanmasını önleyerek hemen çıkma oranlarını azaltmanıza yardımcı olur.
Örneğin, Lenovo Dizüstü bilgisayarlar satıyorsanız, 2014 filmi “The Notebook” hakkında bilgi arayanların arama motoru trafiğini istemezsiniz.
 • LSI anahtar kelimeleri, içerik akışını doğal ve anlamlı hale getirerek ziyaretçileri sitenizde tutmanıza yardımcı olacaktır.
Bu, okuyucularınıza anahtar kelimelerle dolu hissettirmeden huzurlu bir ortam sağlar. Bu aynı zamanda içeriğinizi anahtar kelime yoğun içerikten ayırır, bu da arama motorlarını yüksek bir sıralama elde etmek için anahtar kelimeleri ve anahtar cümleleri tekrar eder.
 • LSI, sitenizin ilgili aramalarda daha iyi sıralanmasına yardımcı olabilir.
Arama motoru botları sitenizi otomatik olarak tarar ve içerik hakkında bir algı oluşturur. LSI anahtar kelimeleri, hedef anahtar kelimeniz ne olursa olsun, sitenizi anlamsal olarak ilişkili aramalar için sıralar. Örneğin, özel bir fiyata özel tebrik kartları satan bir işletme için LSI anahtar kelimeleri eklerseniz, LSI anahtar kelimeleriniz “ucuz” veya “evde yazdır” tebrik kartları aramalarını atlamanıza izin vermelidir.
 • LSI anahtar kelimeleri, işletmenizin daha az rekabetle daha üst sıralarda yer almasına yardımcı olarak satışları artırabilir.
Örneğin Amazon  , birincil anahtar kelimenin LSI sürümleri olan anahtar kelimeler aracılığıyla tüm satışların şaşırtıcı bir % 57’sini kaydeder . Genel olarak, LSI anahtar kelimeleri, web sitenizin içeriğini daha da büyük kitlelerin önüne çıkarmanıza yardımcı olur.

LSI Anahtar Kelimeleri Nasıl Oluşturulur

Piyasada LSI anahtar kelimeleri oluşturmak için birkaç “premium” araç vardır, ancak bir işletmenin LSI’ye girmesi için çok fazla maliyete katlanması gerekmez. Web siteniz için LSI anahtar kelimeleri oluşturmanıza yardımcı olabilecek birkaç ücretsiz araç vardır:
 • Google Otomatik Tamamlama. LSI anahtar kelimesini bulmanın en kolay yolu, bir ana anahtar kelime seçip Google arama çubuğuna koymaktır. Google, siz arama çubuğuna yazarken, birincil anahtar kelimeniz için en iyi eşleşen kelime öbeğini veya listeyi otomatik olarak sağlar.
 • LSI Graph , sizin için LSI anahtar kelimeleri oluşturan ücretsiz bir SEO aracıdır. Ana anahtar kelimenizi arama çubuğuna koymanız yeterlidir ve araç sizin için alakalı anahtar kelimelerin bir listesini oluşturacaktır.
 • Niche Laboratory , anahtar kelime önerileri, üst düzey web siteleri, web sitesi sayfa başlıkları, web sitesi meta açıklamaları, web sitesi meta anahtar kelimeleri ve bir web sitesi rekabet matrisi sunar. Bu, en iyi LSI anahtar kelime eşleşmelerini bulmanın yanı sıra bir rakibin trafiğe dayalı anahtar kelimeleri hakkında fikir edinmek için çok yararlı bir araçtır.
Doğru LSI anahtar kelime aracını bulmak, içerik yönetim sisteminize, hedeflerinize ve arama motoru reklam stratejinize bağlı olacaktır. Ancak, etkili sonuçlar elde etmek için parayı birinci sınıf bir LSI aracına harcamanıza gerek yoktur.

LSI Anahtar Kelimeleri Nasıl Kullanılır

LSI anahtar kelimeleri web sitenizin sayfalarına eklenmelidir, ancak kullanımın doğal ve uygun görünmesi gerekir. LSI anahtar kelimelerinizden bazıları, ana anahtar kelimenizle eşanlamlı olabilir ve bu nedenle, basitçe ana anahtar kelimenizin yerine geçebilir. LSI anahtar kelimelerinizi kullanmanız gereken ana yerler şunlardır:
 • Sayfa başlığı
 • H1 ve H2 etiketleri
 • URL adresi
 • Meta etiketleri
 • Görüntüler alt metni
 • Metnin ilk paragrafı
 • Metni bağla ve tuttur
 • Metnin son paragrafı
Ana anahtar kelimenizde olduğu gibi, sitenizi herhangi bir LSI anahtar kelimesi için aşırı optimize etmekten kaçınmaya çalışın. Bir LSI anahtar kelimesini aşırı kullanmak, anahtar kelime doldurma olarak görülebilir ve arama motorları tarafından cezaya neden olur. İyi bir temel kural, her bir LSI anahtar sözcüğünü bir sayfada yalnızca bir kez kullanmaktır. İşletmenizin web sitesini optimize etmek için 5 başlangıç ​​adımını öğrenin .

LSI Anahtar Kelimelerinin Önemi

LSI’nin ilk uygulaması, site sahiplerinin SEO’yu manipüle etme girişimlerine bir tepkiydi. LSI’ye kadar, sayfa içeriği ve meta etiketler genellikle gereksiz yere tekrarlanan uzun anahtar kelime kümeleriydi ve farkedilebilir bilgi veya konu içermiyordu. LSI, arama motorlarının kaliteli web sayfası içeriğine kredi vermesine izin verir. Bu nedenle, sayfanızın SEO kopyasına anlamsal olarak ilişkili arama ifadeleri ekleyerek, arama motorlarına sayfanızı, şirketinizi, ürünlerinizi ve hizmetlerinizi daha iyi anlarsınız. LSI anahtar kelimelerini kullanmak, arama motorlarını ve web sitenizin ziyaretçilerini mutlu eder. Kaliteli içerik, ziyaretçiler geldikten sonra etrafta kalır, bu da dönüşüm oranlarını ve web sitenizin etkinliğini artırır. Kaynak themanifest.com
Related Posts
Leave a Reply

Your email address will not be published.Required fields are marked *